Opublikowany przez: Monika C. 2018-11-02 12:37:54
Autor zdjęcia/źródło: Odra w Polsce @pixabay
Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Pruszkowie podaje również na swojej stronie, że „poza wspomnianymi powyżej przypadkami zachorowań są również 3 pojedyncze przypadki zachorowań nie potwierdzone i nie powiązane ze sobą, które odnotowano w innych miejscowościach powiatu pruszkowskiego – prawdopodobnie w Piastowie i Nadarzynie. Sanepid podjął działania polegające na zebraniu informacji i dotarciu do wszystkich osób, które kontaktowały się z chorymi na odrę oraz uruchomiono procedury dotyczące pozyskania wiedzy na temat dzieci, które do tej pory nie były poddane szczepieniom ochronnym i skierowania ich do lekarza w celu bezpłatnego zaszczepienia przeciwko odrze.
Dziesięć potwierdzonych zachorowań na odrę dotyczy dzieci jednej z tamtejszych szkół podstawowych i ich rodzin. W ognisku znalazła się cała, sześcioosobowa rodzina, w której nikt nie był szczepiony przeciwko odrze. Poza udokumentowanymi przypadkami zachorowań pojawiły siętrzy pojedyncze przypadki zachorowań niepowiązane ze sobą, które odnotowano w innych miejscowościach powiatu pruszkowskiego, w Nadarzynie i Piastowie.Odbywa się więc dochodzenie epidemiologiczne polegające na dotarciu do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z chorymi na odrę. Uruchomiono także procedury, dzięki którym możliwe będzie pozyskanie informacji na temat dzieci, które nie zostały poddane profilaktycznym szczepieniom ochronnym i skierowanie ich do lekarza w celu bezpłatnego zaszczepienia przeciwko odrze.
Odra jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób. Zaraża się drogą kropelkową i poprzez bezpośrednią styczność z wydzieliną z nosa lub gardła osoby chorej. Najbardziej charakterystycznymi objawi są: choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa.Najczęściej występującymi powikłaniami są: zapalenie ucha, zakażenie żołądkowo-jelitowe, a nawet zapalenie opon mózgowych.
„Przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze w dzieciństwie chorowała prawie każda osoba. Epidemie występowały co 2-3 lata. W Polsce przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze (lata 1965-1974) liczba rejestrowanych przypadków kształtowała się od 70 000 do 130 000 w latach pomiędzy epidemiami oraz od 135 000 do 200 000 w latach epidemicznych. Umierało 200-300 dzieci, a tysiące miało ciężkie powikłania wymagające długotrwałej hospitalizacji. Obecnie w Europie obserwujemy niepokojący wzrost liczby zachorowań na odrę, w tym również zgony. Ogromna większość osób chorych nie była zaszczepiona. W Polsce każdego roku występuje od 60 do 130 zachorowań. Stan zaszczepienia dwoma dawkami przeciw odrze wynosi 94%” – czytamy na stronie Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w Pruszkowie.
Szczepionka przeciwko odrze występuje w formie połączonej z dwiema innymi chorobami zakaźnymi: różyczką i świnką, tzw. szczepionka MMR. Szczepienie przeciw odrze należy w Polsce do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) podawanych dzieciom w 13-14 mies. życia oraz 10 roku życia. Eksperci podkreślają, że skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99% i utrzymuje się do końca życia.
>>> Kalendarz szczepień obowiązkowych w 2018 roku
>>> Czy Polsce grozi epidemia odry? WHO ostrzega
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2018.11.03 20:27
Kto się nie szczepi, lub nie szczepi dzieci przeciw takim chorobom, powinien być leczony na własny koszt!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.